CANADA’S RISING STARS READY TO TAKE ON WORLD JUNIOR SQUASH CHAMPIONSHIPS

2019-07-19

Day Five Results: World Junior Women’s Team Championship

 

Canada beat France (2-1)

Erica McGillicuddy beat Yuna Loaec (7-11, 5-11, 11-5, 11-8, 11-9)

Brianna Jefferson beat Lea Barbeau (11-4, 8-11, 11-5, 12-10)

Charlotte Orcutt lost to Ninon Lemarchand (6-11, 3-11, 11-7, 12-10, 4-11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Day Four Results: World Junior Women’s Team Championship

 

Canada beat South Africa (3-0)

Molly Chadwick beat Teagan Roux 13-11, 11-3, 15-17, 11-6

Brianna Jefferson beat Helena Coetzee 20-18, 11-8, 11-3

Charlotte Orcutt beat Faith Panashe Sithole (11-3, retired)

Canada beat New Zealand (2-1)

Erica McGillicuddy beat Georgia Robcke (11-2, 11-4, 7-11, 11-6)

Molly Chadwick beat Natalie Sayes (9-11, 11-6, 6-11, 11-2, 11-6)

Charlotte Orcutt lost to Anika Jackson (11-7, 13-11, 11-13, 8-11, 12-14)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Day Three Results: World Junior Women’s Team Championship

 

Canada lost to Malaysia (0-3)

Molly Chadwick lost to Aifa Azman (4-11, 6-11, 9-11)

Erica McGillicuddy lost to Chan Yiwen (3-11, 6-11, 6-11)

Brianna Jefferson lost to Ainaa Ampandi (4-11, 10-12, 2-11)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Day Two Results: World Junior Women’s Team Championship

 

Canada beat Japan (3-0)

Charlotte Orcutt beat Erisa Sano Herring (11-8, 11-3, 7-11, 11-8)

Molly Chadwick beat Ayumi Watanabe (11-5, 11-4, 11-8)

Erica McGillicuddy beat Rafu Takahashi (11-5, 11-7, 11-4)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Day One Results: World Junior Women’s Team Championship

 

Canada lost to Australia (1-2) 

Charlotte Orcutt lost to Alex Haydon 7-11, 4-11, 12-10, 11-8, 2-11

Erica McGillicuddy beat Sze Yu Lee 11-7, 11-8, 6-11, 11-8

Brianna Jefferson lost to Remashree Muniandy 7-11, 12-10, 5-11, 15-13, 4-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Day Six Results

 

Boy’s Individuals

Consolation (9-16)

James Flynn (CAN) lost to Karim Elbarbary (EGY) (11-8, 9-11, 7-11, 11-5, 7-11)

Consolation (65-96)

Sayeed Mavani (CAN) beat Jan Wipperfuerth (GER)  (11-9, 12-10, 11-2)

Maaz Mufti (CAN) beat Fritiof Jacobsson (SWE) (4-11, 11-9, 11-4, 11-7)

Matt Bicknell (CAN) beat Leonard Lee (SIN) (11-7, 11-4, 11-8)

 


Day Five Results

 

Boy’s Individuals

Consolation (9-16)

James Flynn (CAN) beat Ibrahim Mohamed (EGY) (11-9, 11-5, 11-5)

Consolation (65-96)

Sayeed Mavani (CAN) beat Manuel Gassman (MAC) (11-2, 11-3, 11-3)

Maaz Mufti (CAN) beat Kim Seung Hyeon (KOR) (7-11, 11-5, 11-2, 11-2)

Matt Bicknell (CAN) beat Reece Mclachlan (RSA) (13-11, 6-11, 11-4, 11-4)

 

 

Girl’s Individual Competition

Plate

Sarah Cao (CAN) lost to Megha Bhatia (IND) (7-11, 11-9, 9-11, 8-11)

Classic Plate

Molly Chadwick (CAN) beat Anika Jackson (NZL)  (11-9, 11-3, 7-11, 11-5)

Molly Chadwick (CAN) lost to Michaela Cepova (CZE) (10-12, 7-11, 5-11)

Charlotte Orcutt (CAN) lost to Yee Ying (MAS) (11-5, 7-11, 10-12, 2-11)

 


Day Four Results:

 

Girl's Individual Competition

Plate:

Sarah Cao (CAN) beat Anna Kaiding (SWE) (11-5, 11-4, 11-2)

Classic Plate:

Charlotte Orcutt (CAN) beat Chae Won Song (KOR) (11-7, 11-5, 11-8)

Molly (CAN) beat Sanya Vats (IND) (default)

Lucia Bicknell (CAN) beat Nathalie Malstrom (11-6, 11-3, 11-6)

Lucia Bicknell (CAN) lost to Michaela Cepova (CZE) (8-11, 11-13, 7-11)

 

Boy’s Individual Competition

Consolation (9-16)

James Flynn (CAN) beat Ben Smith (ENG) (11-8, 11-9, 11-3)

Consolation (25-32)

Darosham Khan (CAN) lost by default against Dillon Huang (USA)

Consolation (65-96)

Maaz Mufti (CAN) lost to Miguel Mathis (SUI) (11-9, 8-11, 7-11, 11-3, 9-11) (1-32)

Sayeed Mavani (CAN) lost to Andres Villamizar (COL) (11-4, 11-8, 11-8) (9-16)

Matt Bicknell (CAN) beat Huang Liang-Yu (TPI) (11-6, 12-10, 11-1) (17-32)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Day Three Results:

 

Boy’s Individual Competition

 

Main Draw:

James Flynn (CAN) beat Duncan Lee (MAS) (11-7, 11-2, 8-11, 11-2)

Darosham Khan (CAN) lost to Veer Chotrani (IND) (2-11, 3-11, 11-4, 8-11)

James Flynn (CAN) lost to Yehia Elnawasany (EGY) (11-8, 9-11, 7-11, 11-4, 6-11)

Consolation Draw (17-32)

Darosham Khan (CAN) lost to Yash Fadte (IND) (4-11, 6-11, 9-11)

Consolation Draw (65-96)

Maaz Mufti (CAN) beat Jan Wipperfuerth (GER) (11-9, 11-6, 11-5)

Sayeed Mavani (CAN) lost to Fritiof Jacobsson (SWE) (11-13, 11-13, 11-8, 5-11)

Matt Bicknell (CAN) beat Jerome Aw (SIN) (12-10, 16-14, 11-5)

 

Girl’s Individual Competition

 

Main Draw:

Brianna Jefferson (CAN) lost to Lee Sum Yuet (HKG) (10-12, 7-11, 9-11)

Erica McGillicuddy (CAN) lost to Ooi Kah Yan (MAS) (8-11, 4-11, 4-11)

Plate:

Sarah Cao (CAN) beat Katie Davies (AUS) (7-11, 11-7, 11-5, 11-5)

Classic Plate:

Charlotte Orcutt, Molly Chadwick, and Lucia Bicknell (CAN): Next match on Friday

 

Photo Credit: WSF World Junior Squash Championships

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Day Two Results:

 

Girl’s Individual Competition

Main Draw:

Erica McGillicuddy (CAN) beat Alex Haydon (AUS) (11-7, 11-9, 9-11, 15-13)

Brianna Jefferson (CAN) beat Kaitlyn Watts (NZL) (default)

Molly Chadwick (CAN) lost to Farida Mohamed (EGY) (11-7, 11-2, 11-4)

Charlotte Orcutt (CAN) lost to Ambre Allinckx (SUI) (9-11, 3-11, 5-11)

Lucia Bicknell (CAN) lost to Chan Yiwen (MAS) (11-1, 11-1, 11-6)

Plate:

Sarah Cao’s (CAN) next match is not until Thursday.

 

Boy’s Individual Competition

Main Draw:

Darosham Khan (CAN) beat Elijah Thomas (NZL) (14-12, 11-9, 9-11, 11-7)

James Flynn (CAN) beat Gregory Chan (AUS) (11-1, 11-2, 11-5)

Consolation:

Sayeed Mavani (CAN) beat Nils Schwab (GER) (11-9, 7-11, 9-11, 11-2, 11-9)

Maaz Mufti (CAN) beat Reece Mclachlan (RSA) (11-6, 10-12, 12-10, 2-11, 11-6)

Matt Bicknell (CAN) lost to Lap Au (HKG) (6-11, 8-11, 7-11)

Emilio Carrillo (CAN) retired due to injury against Sam Sergo (AUS)

(Emilio will not be continuing in the tournament)

 

Photo Credit: WSF World Junior Squash Championships

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Day One Results:
 

Girl’s Individual Competition:

Charlotte Orcutt (CAN) beat Jang Yea Won (KOR) (11-6, 11-3, 11-5)

Sarah Cao (CAN) lost to Helena Coetzee (RSA) (9-11, 7-11, 7-11)

Erica McGillicuddy (CAN) beat Rafu Takahashi (JPN) (11-1, 11-8, 11-1)

Lucia Bicknell (CAN) beat Erisa Sano Herring (JPN) (11-5, 11-7, 11-9)

Molly Chadwick (CAN) beat Heylie Fung (HKG) (6-11, 8-11, 11-4, 11-9, 11-5)

Brianna Jefferson (CAN) beat Monique Da Cruz (RSA) (14-12, 11-3, 11-8)

 

Boy’s Individual Competition:

Emilio Carrillo (CAN) lost to Minwoo Lee (KOR) (5-11, 17-19, 5-11)

Matt Bicknell (CAN) lost to Noor Zaman (PAK)  (3-11, 5-11, 11-9, 5-11)

Maaz Mufti (CAN) lost to Muhammad F. Hashmi (PAK) (6-11, 9-11, 7-11)         

Darosham Khan (CAN) beat Zacheus Yeo (SIN) (11-3, 11-2, 11-2)

Sayeed Mavani (CAN) lost to Hamza Khan (PAK) (5-11, 7-11, 12-14)

Note: James Flynn (CAN) is seeded 9/12, with his first match being Wednesday.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

The Opening Ceremonies

 

The Canadian Squad:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erica McGillicuddy, the 2019 the Flag Bearer for Canada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

"We’re so glad to have finally arrived in Penang and we are excited for our training and to prepare for the tournament as a team." -Erica McGillicuddy & Molly Chadwick

 


OTTAWA, ON (July 19, 2019) -- The 2019 World Junior Squash Championships are now less than two weeks away. Our Canadian athletes will face opponents from every corner of the globe at the National Stadium in Kuala Lumpur, Malaysia from July 30th to August 9th.  The event will consist of junior men’s and junior women’s individuals, followed by a team competition that rotates gender annually.

Canadian stars Charlotte Orcutt, Brianna Jefferson, Erica McGillicuddy and Molly Chadwick will band together to fight for a spot on the podium both in the Women’s Team Event and as participants in the Women’s Individual competition.  The four girls are looking to build on their recent success at the 2019 Pan American Junior Squash Championships where they captured Gold in the Women’s Team event.  For Orcutt this will be her second World Juniors while the remainder of the team will look to make headlines in their first opportunity.

In addition, Canada is sending eight additional athletes to compete in the Individual competition led by reigning Canadian Boys U19 Champion James Flynn and Lucia Bicknell who captured Gold at the 2019 Canada Winter Games in the Girls Singles.  The rest of the team includes Sarah Cao, Darosham Khan, Emilio Carrillo, Matt Bicknell, Maaz Mufti and Sayeed Mavani.

Listed below are the twelve junior squash players, and two coaches, who will be representing Canada.

Squash Canada will be posting daily updates of Lima 2019 as received on this page.

Tournament Webpage: Click Here
Draws: Click Here
Facebook: Click Here
Twitter: Click Here

 

 

 World Junior Women’s Team

 

Brianna Jefferson                                                                    
Birthday: December 7th, 2001
Birthplace: Toronto, Ontario, Canada
National Ranking: 3 (Girls U19)

National team representations:

  • 2019 Pan American Junior Team
  • 2018 Battle of the Border Team

Recent Achievements:

  • Champion: 2019 Canadian U23 Squash Championships (Women’s)
  • 2nd Place: 2019 Canadian Junior Closed (Girls U19)
  • 3rd Place: 2019 Canada Winter Games (Girls Singles)
  • 3rd Place: 2018 Canadian Junior Open (Girl’s U19)
  • 4th Place: 2018 Canadian Junior Closed (Girl’s U19)

Charlotte Orcutt
Birthday: May 28th, 2001
Birthplace: Pittsburgh, PA, USA
National Ranking: 1 (Girls U19)

National Team Representations:

  • 2019 Pan American Junior Team
  • 2019 Canada Winter Games: Team Ontario
  • 2018 Pan American Junior Team
  • 2017 World Junior Team
  • 2017 Battle of the Border Team

Recent Achievements:

  • Champion: 2019 Canadian Junior Closed (Girls U19)
  • 2nd Place: 2019 Canada Winter Games (Girls Singles)
  • Champion: 2018 Alberta Jesters Junior Open (Girls U19)
  • 2nd Place: 2018 Canadian Junior Open (Girls U19)
  • 11/13th Place: 2018 US Junior Open (Girls U19)

Erica McGillicuddy
Birthday: December 27th, 2001
Birthplace: Toronto, Ontario, Canada
National Ranking: 2 (Girls U19)

National team representations:

  • 2019 Pan American Junior Team
  • 2013, 2014, 2018 Battle of the Border Team

Recent Achievements:

  • 3rd Place: 2019 Canadian U23 Squash Championships (Women’s)
  • 2nd Place: 2018 Canadian Junior Open (Girls U17)
  • 2nd Place: 2018 US Junior Open (Girls U17)

Molly Chadwick

Birthday: July 8th, 2003
Birthplace: Toronto, Ontario, Canada
National Ranking: 2 (Girls U17)

National team representations:

  • 2019 Pan American Junior Team
  • 2018 Battle of The Border Team

Recent Achievements:

  • Champion: 2019 Canadian Junior Closed (Girls U17)
  • 3rd Place: 2018 Canadian Junior Open (Girls U17)
  • Champion: 2018 Canadian Junior Closed (Girls U15)

 

Canadian Juniors in the Individual Competition

 

Lucia Bicknell
Birthday: 21 August 2002
Birthplace: Vancouver, British Columbia, Canada
Canadian Ranking: 1 (Girls U17)

Major Titles Held:

  • Champion: 2017 Canadian Junior Closed (Girls U15)
  • Champion: 2015 Canadian Junior Closed (Girls U13)

Recent Achievements:

  • 2nd Place: 2019 Canadian Junior Closed: (Girls U17)
  • Champion: 2019 Canada Winter Games (Girls Singles)
  • 4th Place: 2018 Canadian Junior Open (Girls U17)

Sarah Cao
Birthday: 9 October 2003
Canadian Ranking: 3 (Girls U17)
Birthplace: Richmond, British Columbia, Canada

Recent Achievements:

  • 3rd Place: 2019 Canadian Junior Closed (Girls U17)
  • 5th Place: 2019 Canada Winter Games (Girls Singles)
  • 6th Place: 2018 Canadian Junior Open (Girls U17)

 

Darosham Khan 
Birthday: 20 September 2000
Birthplace: Lahore, Pakistan
Canadian Ranking: 6 (Boys U19)

Major Titles Held:

  • Champion: 2019 Scottish Junior Open (Boys U19)

Recent Achievements:

  • 3rd Place: 2019 Canadian Junior Closed (Boys U19)
  • 4th Place: 2018 Canadian Junior Open (Boys U17)

Emilio Carrillo
Birthday: 1 December 2000
Birthplace: Mexico City, Mexico
Canadian Ranking: 10 (Boys U19)

Recent Achievements:

  • Champion:  2019 Slaight Music International Junior Squash Showcase (Boys U19)
  • 2nd Place: 2019 Jesters Pacific Northwest Junior Championships (Boys U19)
  • 6th Place: 2018 Canadian Junior Open (Boys U19)
  • 2nd Place: 2018 Alberta Jesters (Boys U19)

James Flynn
Birthday: 8 September 2000
Birthplace: Toronto, Ontario, Canada
Canadian Ranking: 1 (Boys U19)

Major Titles Held:

  • Champion: 2018 and 2019 Canadian Junior Closed (Boys U19)

Recent Achievements:

  • 3rd Place: Cologne Junior Cup 2019 (Boys U19)
  • Youth Ambassador: 2018 Youth Olympic Games

Maaz Mufti
Birthday: 3 July 2001
Birthplace: Murfreesboro, Tennessee, USA
Canadian Ranking: 11 (Boys U19)

Recent Achievements:

  • 5th Place: 2019 Canadian Junior Closed (Boys U19)

 

Matt Bicknell
Birthday: 31 December 2000
Birthplace: Vancouver, British Columbia, Canada
Canadian Ranking: 13 (Boys U19)

Major Titles Held:

  • Champion: 2019 Jesters Pacific Northwest Junior Championships (Boys U19)

Recent Achievements:

  • 2nd Place: 2019 BC Provincial Championships (Boys U19)
  • 5th Place: 2019 Canada Winter Games (Boys Singles)
  • 3rd Place: 2018 Alberta Jesters Junior Open (Boys U19)

Sayeed Mavani
Birthday: 14 January 2001
Birthplace: Toronto, Ontario, Canada
Canadian Ranking: 16 (Boys U19)

Recent Achievements:

  • 5th Place: 2018 Alberta Jesters Junior Open (Boys U19)

 

 

 

Top